Comarch ERP Optima 2023.6.1 już dostępna!

Comarch ERP Optima 2023.6.1 już dostępna!

Comarch ERP Optima w wersji 2023.6.1. dostosowuje program zgodnie z przepisami, a także udostępnia nowe funkcje usprawniające pracę biur rachunkowych.

Atutem nowej odsłony Comarch ERP Optima jest jej dostosowanie do kluczowych zmian w zakresie przepisów i regulacji prawnych. Nowe kody ZUS oraz aktualizacja programu względem zmian wynikających z ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym pozwalają na bieżąco spełniać wymagania prawne i unikać potencjalnych komplikacji. Import pojedynczej faktury z Krajowego Systemu e-Faktur to kolejny krok w digitalizacji i usprawnieniu księgowości.

Na uwagę zasługuje także możliwość załączania dokumentów z Biblioteki Dokumentów na formularzu urządzenia w module Serwis, która przyspiesza i porządkuje procesy dokumentacyjne.

Istotne jest również udostępnienie nowych funkcji dedykowanych biurom rachunkowym. Wprowadzenie czatu bezpośrednio z Comarch ERP Optima umożliwia płynną i szybką komunikację z klientami, eliminując konieczność przechodzenia do zewnętrznych portali.

Wprowadzone ułatwienia w konfiguracji internetowej wymiany dokumentów z klientami oraz możliwość dodawania nowych klientów bezpośrednio w programie lub portalu iKsięgowość24.pl stanowią narzędzia usprawniające pracę biura rachunkowego oraz relacje z klientami.

Aby w pełni korzystać z potencjału programu zachęcamy do jego bieżącej aktualizacji.

Zamów kompleksową ofertę aktualizacji oprogramowania Comarch

Skontaktuj się bezpośrednio z naszym specjalistą

Zmiany związane z nowelizacją przepisów obejmują:

 • dodanie nowych kodów ZUS obowiązujących od 5 sierpnia 2023 r., w zakresie tytułu ubezpieczenia, typów wypłaty/nieobecności oraz dla nieobecności urlop rodzicielski dodano trzy nowe przyczyny nieobecności: ‘Urlop rodzicielski 70% (do 9 tygodni)’, ‘Urlop rodzicielski 70% (ustawa 'Za życiem’)’, ‘Urlop rodzicielski 81,5% (ustawa 'Za życiem’)’,
 • dostosowanie programu do zmian wynikających z ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym.

Wprowadzono pomniejszanie podstawy opodatkowania o diety przysługujące z tytułu wykonywania przewozów międzynarodowych dla kierowców wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej. W związku z wprowadzeniem 60 EUR jako stawki diety dziennej pomniejszającej podstawę oskładkowania oraz 20 EUR jako diety dziennej pomniejszającej podstawę opodatkowania wprowadzono zmiany w wyliczaniu podstawy opodatkowania. Do tej pory podstawa opodatkowania była pomniejszana o 30% kwoty wprowadzonych danemu pracownikowi diet, po zmianie będzie to 1/3 tej kwoty.

 • Wynagrodzenie uczniów i młodocianych. Zmieniono procent wyliczania wynagrodzenia minimalnego dla uczniów.

Od września 2023 r. program będzie wyliczał: 7% przeciętnego wynagrodzenia dla pracownika młodocianego, 8% przeciętnego wynagrodzenia dla ucznia I klasy, 9% przeciętnego wynagrodzenia dla ucznia II klasy, 10% przeciętnego wynagrodzenia dla ucznia III klasy.

Najważniejsze zmiany funkcjonalne obejmują przede wszystkim:

 • dodanie na formularzu urządzenia w module Serwis możliwości załączania dokumentów z Biblioteki Dokumentów,
 • umożliwienie importu pojedynczej faktury z Krajowego Systemu e-Faktur do rejestru VAT oraz handlu,
 • umożliwienie wysyłki faktur korygujących do KSeF dla Faktur pierwotnych, które nie zostały wcześniej przesłane do KSeF,
 • import Korekty Faktury Zakupu z KSeF do handlu jeżeli w programie nie występuje dokument korygowany,
 • wprowadzenie opcji czatu z klientem bezpośrednio z programu, bez potrzeby przechodzenia do portalu iKsięgowość24.pl,
 • uproszczenie procesu konfiguracji internetowej wymiany dokumentów z klientami. Od teraz nowych klientów można dodawać bezpośrednio w programie lub w portalu iKsięgowość24.pl.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.pomoc.comarch.pl

Masz pytania dotyczące aktualizacji? Potrzebujesz konsultacji, w jakim zakresie nowa wersja programu usprawni Twoją pracę?
Form


  Polecamy do przeczytania 

  Zobacz wszystkie aktualności >
  3 kwietnia, 2024

  Co dalej z KSeF?

  Udział Comarch w konsultacjach Ministerstwa Finansów dot. wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur.
  Czytaj dalej >
  12 marca, 2024

  Top of the top Partnerów Comarch w zimowej krainie Jamesa Bonda

  Wraz z innymi zwycięzcami XIX konkursu dla Partnerów Comarch podziwialiśmy piękne widoki Alp austriackich.
  Czytaj dalej >
  7 marca, 2024

  Promocja: Wiosna z Comarch IBARD

  Zadbaj o bezpieczeństwo danych firmowych i zyskaj 3 miesiące backupu za darmo.
  Czytaj dalej >