Nowa wersja Comarch ERP Optima 2024.2.2

Nowa wersja Comarch ERP Optima 2024.2.2

Nowa wersja systemu Comarach ERP Optima 2024.2.2 umożliwia naliczanie i wysyłkę deklaracji CIT-8(33) wraz z nowym załącznikiem CIT/WW(3) na formularzu obowiązującym za rok 2023.

Najważniejsze zmiany funkcjonalne obejmują:

 • umożliwienie naliczenia deklaracji rocznej CIT-8(33) wraz z załącznikami: CIT 8/O(19), CIT-D(8), CIT-BR(10), CIT/IP(5), CIT/PM(1), CIT/MIT(3), CIT/8S(6), CIT/KW(4), CIT/WW(3) na formularzu obowiązującym za rok 2023 wraz z jej wydrukiem z aplikacji Comarch Deklaracje Podatkowe oraz eksportem do Comarch ERP Optima Pulpit Menadżera.
 • pojawienie się ostrzeżenia, że formularz deklaracji obowiązuje za okres od 01.01.2022, gdy wybrany będzie okres obrachunkowy rozpoczynający się przed 1 stycznia 2022 r. podczas dodawania deklaracji CIT-8(33).
 • możliwość dodania załącznika CIT/WW(3) z poziomu formularza deklaracji rocznej CIT-8(33). Informacja o wysokości dochodu osiągniętego z odpłatnego zbycia walut wirtualnych oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Użytkownik ma możliwość dodania jednego załącznika CIT/WW do deklaracji CIT-8. Kwoty na załączniku należy uzupełnić ręcznie, nie są one pobierane z żadnego miejsca w programie.
 • rozłączenie deklaracji CIT-8(33) z załącznikiem CIT/WZ. W związku z tym, że obowiązek naliczenia korekty nadal istnieje, nie trzeba natomiast wysyłać informacji o poszczególnych dokumentach na podstawie których korekta została wyliczona, w sekcji Załączniki zmieniono nazwę dotychczasowego formularza Załącznik CIT/WZ na: Korekta podatku. Na podstawie formularza Korekta podatku wyliczana jest sekcja E.5. Zmniejszenia i zwiększenia podstawy opodatkowania (straty) o wysokość wierzytelności i zobowiązań wynikających z transakcji handlowych. Formularz Korekta podatku nie jest wysyłany do systemu e-Deklaracje.
 • udostępnienie wydruku Korekta podatku/ Zestawienie dokumentów do korekty podatku z poziomu listy deklaracji CIT-8.
 • edytowanie deklaracji CIT-8 z dużą liczbą załączników. Działanie poprawiono na formularzu deklaracji CIT-8 w wersji 33.
 • udostępnienie wydruku deklaracji CIT-8(33) wraz z załącznikami za rok 2023 z poziomu listy deklaracji CIT-8.
 • poprawienie wyliczania podstawy składek społecznych dla pracowników objętych pakietem mobilności.
 • możliwość podawania wagi paczki z wartościami dziesiętnymi w trakcie rejestracji przesyłki u kuriera DPD.
 • widoczność pobranych baz danych w nowej wersji. Jeżeli zostały zainstalowane w poprzedniej wersji, w nowej również widnieją jako zainstalowane.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.pomoc.comarch.pl

Masz pytania dotyczące aktualizacji? Potrzebujesz konsultacji, w jakim zakresie nowa wersja programu usprawni Twoją pracę?
Form


  Polecamy do przeczytania 

  Zobacz wszystkie aktualności >
  3 lipca, 2024

  Nowa wersja Comarch ERP Optima 2024.5.1

  W najnowszej wersji systemu wprowadzono ponad 60 nowości i ulepszeń.
  Czytaj dalej >
  14 maja, 2024

  Przejrzysta produkcja dzięki traceability i kontroli jakości

  Dowiedz się, jakie korzyści odniesie firma produkcyjna ze szczegółowego śledzenia historii procesów produkcyjnych.
  Czytaj dalej >
  8 maja, 2024

  Comarch ERP Enterprise: otwarty system dla dużej firmy

  Comarch ERP Enterprise to elastyczny system dostosowany do specyficznych wymagań dużych firm handlowych i produkcyjnych.
  Czytaj dalej >